10 Интересни Факти за вежбањето!

1. Човечкото тело има 650 мускули.

2. Срцето е најсилниот мускул во нашето тело.

3. Само 13% од мажите навистина можат да кажат за себе дека се фит.

4. Просечната личност во животот пешачи околу 113.000 километри.

5. Нашиот мозок тежи 3 килограми.

6. Кога сите мускули во нашето тело би се мрдале во иста насока, би можеле да подигнат товар тежок 25 тони.

7. Влакната во нашите мускули се потенки од влакната на нашата глава.

8. Една лименка газиран сок содржи околу 10 лажички шеќер.

9. Согоруваме повеќе калории во текот на 23 часа во кои не вежбаме, отколку во 1 час кој го минуваме во тренинг.

10. Не можеме да губиме килограми целејќи само кон одредени делови од телото.

Слични објави

НАЈДОБАР ПОДАРОК

НАЈДОБАР ПОДАРОК

Подарок-картичките се елегантно решение кога треба да одберете подарок за сечиј вкус и комплетно задоволство....