Што да јадете пред и после вежбање?

Храната која ја внесувате во оброците пред и после тренингот има големо влијание на издржливоста на телото, но и на нивото на енергија. Поточно, од клучно значење е да знаете што и кога треба да јадете ако сакате да се стегнете пред почетокот на летото.

Што треба да јадете пред тренингот?

Банани – идеален извор на јаглехидрати. Покрај тоа прилично долго го одржуваат чувството на ситост, а тоа е добра гаранција дека телото добро ќе го поднесе тренингот. Домати – одличен извор на калиум, кој го спречува заморот на мускулите. Јаткасти плодови – преполни со влакна кои овозможуваат долготраен извор на енергија и притоа не го оптоваруваат системот за варење. Интегрални житарки од цело зрно и овесна каша- содржат влакна, но и витамин Б кој активно учествува во процесот на искористување на енергијата од организмот. Путер од кикирики – се препорачува заради енергијата која ќе ви ја даде, само не претерувајте со количината. 2 лажички се сосема доволни.

Што треба да јадете после тренингот?

Бело пилешко или мисиркино месо – преполно е со протеини, па затоа ќе придонесе за формирање на мускулите. Варени јајца – доволно е само 1 варено јајце кое содржи околу 6,3 грама протеини. Млеко – има огромна улога во изградбата на мускулите по тренингот. Зелен зеленчук – богат со магнезиум, кој помага полесно да ги пребродите болките, грчевите и воспаленијата по напорните вежби. Сок од портокал – витаминот Ц во комбинација со калиум исто така е супер лек за изморените мускули.

Слични објави

НАЈДОБАР ПОДАРОК

НАЈДОБАР ПОДАРОК

Подарок-картичките се елегантно решение кога треба да одберете подарок за сечиј вкус и комплетно задоволство....